6 października 2016 Udostępnij

Zakwaszenie organizmu – istota problemu

Nasz organizm składa się w większości z wody, konkretnie z różnego rodzaju płynów. Wszystkie te płyny są mieszaninami najróżniejszych związków chemicznych, w których zachodzą procesy metaboliczne i dosłownie wszystkie reakcje chemiczne, jakich dokonuje celowo lub nie nasz organizm ( http://prodeacid.pl/odkwaszanie ). Każda z takich reakcji chemicznych zachodzi inaczej w zależności od tego, jaki odczyn ma środowisko, w którym do niej dochodzi. Jeśli środowisko jest zbyt mocno zakwaszone, czyli ma za niski poziom pH, może dochodzić do zaburzeń tych reakcji chemicznych, czyli nasze ciało zaczyna działać nieprawidłowo. Konieczne jest przeciwdziałanie nadmiernemu zakwaszeniu organizmu.

Źródło zakwaszenia

Spadek pH w organizmie człowieka spowodowany jest przede wszystkim przez złą dietę, w której znajduje się duża ilość produktów o silnym kwasowym odczynie. Są to przede wszystkim białka pochodzenia zwierzęcego, węglowodany i liczne używki, w tym na przykład kawa i alkohol. Równie problematyczna jest niewielka ilość produktów o odczynie alkalicznym w diecie, czyli głównie owoców i warzyw, których zadaniem jest wyrównywanie poziomu kwasowości. Co więcej, brak ruchu i siedzący tryb życia także mają wpływ na zwiększoną produkcję metabolitów o kwaśnym charakterze.

Zdrowa i piękna skóra

Typowe objawy zakwaszenia organizmu

Każda nierównowaga kwasowa organizmu będzie powodowała określone objawy zależne od skali zakwaszenia oraz przewlekłości tego stanu. Zazwyczaj w przypadku przewlekłego zakwaszenia, nawet w niewielkiej skali, odczuwa się ogólne osłabienie organizmu. Zmniejsza się także odporność na wszelkiego rodzaju infekcje i wydłuża się okres gojenia ran. Przewlekłe zakwaszenia lub jego silniejsze przypadki będą się objawiać niestrawnością, wzdęciami i zaparciami, a także nieprzyjemnym zapachem z ust. Trzeba zdawać sobie sprawę także z tego, że zakwaszenie dotyka układu nerwowego. Pojawia się rozdrażnienie i może nawet rozwinąć się depresja. W większości przypadków będziemy mieli jednak do czynienia przede wszystkim z bólami głowy, czasami też z zawrotami głowy.

Zakwaszenie organizmu rozpoznamy także po swoim wyglądzie. Człowiek zakwaszony wygląda wyraźnie starzej, ma łamliwe włosy i paznokcie, a do tego na jego skórze pojawiają się zmarszczki. W poważniejszych przypadkach można nawet spodziewać się zmarszczek, utraty jędrności skóry, utraty włosów i cieniów pod oczami. W sytuacjach przewlekłych rośnie ryzyko rozwinięcia się chorób cywilizacyjnych, w tym zwłaszcza cukrzycy i miażdżycy.

Patrycja Kaczor

Redakcja allridemoto.pl