6 października 2016 Udostępnij

Zakwaszenie organizmu! Co to jest?

Bóle głowy, chroniczne zmęczenie czy problemy ze snem to znak, że możemy mieć zakwaszony organizm. Długotrwale może się to stać powodem wielu różnych chorób, a niekiedy nawet nowotworów.

Czym jest zakwaszenie organizmu?

Zakwaszenie to zaburzenie równowagi kwasowo zasadowej naszego organizmu. Płyny międzykomórkowe i wewnątrzkomórkowe są pozbawione odpowiedniego balansu pomiędzy kwasami i zasadami co będzie widoczne przy nieodpowiednim poziomie pH. Optymalna wartość jest w okolicach 7,4. Gdy będzie wyższy poziom będzie to znaczyć, że nasz organizm jest zbyt zasadowy, jednak to dzieje się bardzo rzadko. Zbyt niski poziom pH w momencie, gdy pojawia się zakwaszenie organizmu (Prodeacid.pl) i to już taki problem, z którym dość często można się spotkać. Jeśli organizm ma niezbyt odpowiedni poziom pH to na początku sam będzie w stanie to regulować, ale z czasem jego możliwości regulacyjne będą już zdecydowanie mniejsze i dlatego pojawia się negatywne odczucia.

Jakie są przyczyny?

Najczęściej, jeśli chodzi o przyczyny zakwaszenia będzie to zła dieta. W organizmie wszystkie procesy chemiczne będą dokonywane w środowisku wodnym. Produkty, które będziemy spożywać muszą ulegać rozkładowi. W czasie trawienie uwalniane są witaminy, składniki mineralne i organiczne, które potem ulegają przemianom. Składniki dostarczone do organizmu mogą wykazywać albo działanie zasado albo też kwasotwórcze. Przy nadmiernym spożyciu tych pierwszych dochodzić będzie do zakwaszenia organizmu. Negatywnie na stan naszego organizmu wpływać także brak aktywności, stres czy też zbyt wysokie tempo życia.

Niski poziom pH

Objawy i skutki

Pierwszymi odczuwalnymi symptomami zakwaszenia organizmu są ogólne zmęczenia, zaburzenia koncentracji czy też napięcia nerwowe i trudności z zasypianiem. Zauważalna będzie także kwestia łamiących się paznokci oraz problem z wypadaniem włosów. Zakwaszony organizm staje się zdecydowanie bardziej podatny na różnorakie choroby, ponieważ zniszczony mamy układ odpornościowy. Zakwaszenie, które będzie trwało długi czas może prowadzić do wielu różnorakich chorób. Praktycznie wszystkie organy, tkanki czy komórki mogą być bowiem niszczone przez nadmiar kwasów.

Jak zdiagnozować zakwaszenie organizmu?

Jeśli chcemy sprawdzić czy mamy problem z zakwaszeniem organizmu wystarczy zbadać pH moczu z użyciem papierka lakmusowego. Dużo bardziej skomplikowane będzie sprawdzenie stopnia zakwaszenia oraz przyczyn z tym związanych. Najskuteczniejszym sposobem na diagnozowanie tych parametrów będzie test obciążeń organizmu. Można w ten sposób otrzymać szczegółową diagnozę, którą potem będzie można konsultować ze specjalistami.

Magadalena Wieczorek

Redakcja allridemoto.pl